Quantcast
Channel: Komentarze do: Chleb żytni na zakwasie

Autor: Agnieszka

$
0
0

Jaki cudny chleb! Moja pierwsza próba i to zakończona sukcesem! Chleb jest pyszny i wchodzi na stałe do naszego rodzinnego jadłospisu, dziękuję! 🙂


Autor: Ela

$
0
0

Mistrzowski chleb ! Próbowałam różne przepisy na chleby czysto żytnie i żaden nie był zbyt udany. Ciężkie, zakalcowate, gliniaste, a ten rósł jak na drożdżach. Smaczny,lekko kwaskowy, duże dziury powietrza. Zostaję z Tobą na zawsze:). Chleb mieszany -ulubiony też mi wyszedł 1 klasa.

Autor: OlaCruz

$
0
0

Ela, cudownie! Cieszę się, że chleb tak wspaniale wyszedł. Dziękuję za komentarz 🙂

Autor: OlaCruz

$
0
0

Agnieszka, baaardzo się cieszę 🙂

Autor: OlaCruz

$
0
0

Gosia, wspaniale, bardzo się cieszę 🙂

Autor: OlaCruz

$
0
0

Sylwia, ja używam proporcji wagowych. W przypadku mąki razowej możesz dodać odrobinę więcej wody, bo rzeczywiście zakwas może być zbyt gęsty. Proporcje 1:1:1 i 1:2:2 są ok. Jeśli dodasz więcej mąki i wody, to dłużej poczekasz aż zakwas zacznie pracować. Wszystko zależy od temperatury w której trzymasz zakwas. Dla mnie idealne proporcje to 1:1:1, bo wtedy wiem, że zakwas zacznie pracować zanim będę chciała użyć go do pieczenia.

Autor: Kamil

$
0
0

Witam. Dziś będę korzystał z przepisu. Zastanawia mnie tylko czemu dwa razy trzeba wyrabiać ciasto właściwe? Nie wystarczy wyrobionego ciasta od razu przełożyć do foremek i odstawić na 5 godz?

Autor: OlaCruz

$
0
0

Kamil, wyrobienie ciasta po wyrośnięciu pozwala na równomierne rozłożenie drobnych pęcherzyków powietrza. Bez tego chleb może wyrosnąć nierówno. Jeśli Ci to nie przeszkadza, to możesz wyłożyć od razu do formy i poczekać aż ciasto ładnie wyrośnie.


Autor: kolokwium

$
0
0

Łyżka soli – czyli ok. 16g soli biorąc łyżeczkę (płaską) do herbaty czy ok. 32g w łyżce do zupy?

W Biedronce można kupić suszony zakwas. Czy ma on jakąś wartość do pieczenia chleba?

Autor: OlaCruz

$
0
0

W odpowiedzi do kolokwium.

Kolokwium, moja płaska łyża do zupy mieści 20 g soli i właśnie tyle daję do chleba.
Niestety, nie znam zakwasu z Biedronki, więc nie mogę się wypowiedzieć. Jeżeli w składzie jest tylko mąka żytnia, bez konserwantów i polepszaczy, to warto spróbować. Suszony zakwas trzeba najpierw obudzić: dokarmić mąką żytnią i ciepłą wodą i po kilku-kilkunastu godzinach sprawdzić czy pracuje (czy są w nim pęcherzyki powietrza). Tu można poczytać o zakwasie, również suszonym: http://2smaki.pl/pieczywo/zakwas-zytni/